Kondenser Temizliği

Isı transferini içeren sistemlerde, bir kondenser, bir maddeyi gaz halinden sıvı haline getirerek soğutmak için kullanılan bir cihaz veya birimdir. Bunu yaparken, gizli ısı
madde tarafından bırakılır ve çevreye transfer edilir. Kondenserler, havalandırma, damıtma, buhar santralleri ve diğer ısı değişim sistemleri gibi endüstriyel kimyasal
işlemlerde kullanılır. Soğutma suyunun veya etrafındaki havanın soğutucu olarak kullanılması birçok kondenserde yaygındır.


YÖNTEM ve TEKNOLOJİ
Eşanjörler kapalı sistemler olduğu için kirlilik durumları dıştan görsel olarak tespit edilemez ve özel ölçüm metodları ve hesaplamalar ile anlaşılabilir.
Kirli eşanjörün temizlik maliyeti, kirlilikten dolayı neden olacağı gereksiz enerji sarfiyat maliyetinden çok daha düşük olacaktır.
Sistemde biriken kirlerin temizlenmesinde 2 yöntem vardır. Bunlardan birincisi mekanik olarak düzenli fırçalama yöntemidir. İkincisi ise sisteminiz için uygun bir kireç
çözücü kimyasalla sirkülasyon yaptırmaktır. Bu temizlikler esnasında sistemde biriken kireç, çamur ve birikintiler sistemden uzaklaştırılmış olur.
Islak kondenser bobini temizliği kimyasal veya basınçlı su ile, kuru temizlik ise Armex kimyasal ile yapılmaktadır.
Bugüne kadar olan en etkili temizlik yöntemlerinden biri su jetleri ile yapılan temizliktir. Yüksek basınçlı pompalar kullanılarak, su jeti temizliği son derece kontrollü
ve çevreye zarar vermeden yapılır.
Kondenserlerde oluşan tıkanıklıkların temizliğini su jeti ile yüksek basınçta yüzeylere zarar vermeden Yapılır.Hızlı ve çevreci temizleme yöntemidir.
Aynı zamanda sistemlerinizi analiz ederek kirlilik durumuna uygun kimyasal destekli kondenser temizlik hizmetleri sunmaktayız.

Kuru temizleme yönteminde ise, toz halinde doğal ve son derece yumuşak yapıda bir higroskopik temizleme malzemesi olan Armex (sodyum bikarbonat, NaHC03)
kullanılır. Bu işlemde, Armex basınçlı hava ile (3 ila 10 bar arası) sıkıştırılır ve finlere zarar vermeden kirli yüzeye püskürtülür.
Sodyum bikarbonat ile kuru püskürtme, yüzeyi ısıtmayan veya ıslatmayan çok hassas bir püskürtme yöntemidir.
INDUCAT tarafından kullanılan kondenser temizleme ekipmanları, son teknoloji performans özellikleri ile donatılmıştır:
• ARMEX makinası, 10 bar hava ile hava konderserlerini kimyasal ile temizleme makinası
• 2500 bar basınca kadar su veren su jeti ekipmanı ve pompaları


AVANTAJLARI
• Ekipmanın ömrünü uzatır
• Maliyetleri düşürür ve enerji tasarrufu sağlar
• Verimlilik artışı sağlar
• Güvenlik artışı
• Optimum temizlik sonuçlarının elde edilmesi
• Hızlı ve çevreci temizleme yöntemi

Bize ulaşın

Inducat Global Technology Services

Inducat Industrial Services

Ovacık Mahallesi Ali İslam Cad. NO:65/1

Başiskele / Kocaeli

Phone: +90 262 610 10 40

Fax: +90 262 610 10 15

Email: info@inducat.com.tr

Sürdürülebilirlik

Şirketimiz, Endüstri Sektörüne yönelik; Katalist Değişimi, Reaktör & Kolon Bakımı ve Endüstriyel Temizlik konularında faaliyet göstermekte olup müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre; 4857 sayılı İş Kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Ulusal Çevre Kanunu ve ilgili Mevzuatlar doğrultusunda belirlediğimiz Kalite Standartlarına uygun hizmet vermekteyiz.